Komentáře

Jak podpořit živočišnou výrobu?

Na počátku všeho byla opice nebo Bůh stvořitel? Ani jedno! Na počátku všeho byla Evropská unie a její komise. A při vstupu do EU jsme si my jako Česká republika vyjednali špatné vstupní podmínky. Nestanovili jsme si dobře své priority. Například jsme si nevyjednali ty správné kvóty pro chov zvířat. Přitom nás v EU díky naší skvělé geografické poloze moc potřebovali. Přece nás nebudou svými kamiony objíždět. Komisaři EU nám nadiktovali počty krav a prasat, které zde můžeme chovat. Němečtí a francouzští chovatelé přeci potřebovali odbyt svého bohatě dotovaného mas a mléka, takže jsme zde začali likvidovat naše, mimochodem velmi kvalitní chovy.

V období, kdy jsme přestali být absolutně soběstační, jsme se ale probudili a vymýšlíme, jak s tím "vyčůrat" po Česku. Hledáme způsoby, jak obejít evropská nařízení, jak podpořit tuzemské chovatele místo toho, abychom se prostě vrátili k vyjednávacímu stolu a tvrdě si vymohli tuto důležitou prioritu naší země.

Pro zasmání jsou různé způsoby podpory našich zemědělců. Například jsme jim chtěli platit za produkci hnoje. Teď jim zase chceme snížit odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Ještě navrhuji, abychom jim platili za vylepšení krajiny, protože pohled na pasoucí se stáda na loukách je přece krásný. Chovatelům prasat bych zase platil za to, že skvěle usmažený řízek nám udělá velmi dobře. Mně tedy alespoň ano! Jsem zvědav kolik absurdit ještě budeme vymýšlet, abychom podpořili naše chovatele. Mimochodem mám jednoho šikovného kamaráda chovatele krav a tomu se daří.

Vraťme se ale k jedné z uvažovaných podpor, viz nápad ministra Jurečky. Nápad, že budou zemědělci odvádět méně na zdravotním a sociálním pojištění. Ekonomický nesmysl! Říkám tomu přesunz hromádky na hromádku. To by se jim také časem mohlo stát, že budou mít menší důchod nebo skromnější péči v nemocnici. V těchto oblastech je přece již teď málo peněz. Tak tam budeme dávat ještě méně a budeme sbírat plastová víčka na postižené děti. Ne!

Jednejme o férové a rovnocenné podpoře v EU, anebo je prostě podpořme my všichni. A jak? Jednoduše. Nakupujme jejich produkty. To je to nejlepší co můžeme pro naše zemědělce udělat. Nekupujme laciné maso, u kterého nevíme odkud pochází, nebo v jakých podmínkách zvíře vyrostlo. Ano, zaplatíme možná více než v supermarketu, ale nejen že pomůžeme českým a moravským chovatelům, ale hlavně budeme vědět, co jíme a navíc si pochutnáme.